24 lutego 2020 roku zacznie się tybetański rok 2147 - Rok Myszy Żywiołu Żelaza.
Oby był pomyślny dla nas wszystkich!

Obchody Losaru w naszym ośrodku:
Niedziela, 23 lutego 2020r, godzina 19.00
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu już od godziny 18. Najpierw herbata i przekąska w miłej atmosferze, a od godziny 19 wspólna praktyka.

Losar, tłumacząc z tybetańskiego, dosłownie oznacza Nowy Rok. Jego obchody są raczej tradycją świecką, niż buddyjską, jednak kultura i religia w Tybecie bardzo się przenikały. Przełom starego i nowego roku ma silną symbolikę oczyszczania negatywności i gromadzenia tego, co dobre. Dlatego ostatni tydzień starego roku jest w klasztorach i ośrodkach Dharmy na całym świecie poświęcony intensywnemu rytuałowi Strażników, a w domach jest to czas sprzątania. Losar to czas gromadzenia zasługi i wszelkiej pozytywności poprzez praktykę szczodrości i wyrażanie dobrych życzeń. Jest to także tradycyjnie dzień spędzany z rodziną. Kolejne dni po Nowym Roku to w Tybecie czas odwiedzin, wspólnej zabawy i świętowania, również praktyk religijnych.

Z perspektywy buddyjskiej to czas, który wyjątkowo sprzyja praktyce i warto poświęcić jej więcej uwagi. Przez pierwsze 15 dni nowego roku Budda Siakjamuni ukazywał niezwykle moce wzbudzając oddanie w setkach uczniów. Mówi się, że wszelkie aktywności wykonywane przez pierwsze 2 tygodnie każdego nowego roku mają moc powiększoną o siłę zasługi z wyjątkowej aktywności Buddy w tym czasie. Dlatego ten okres sprzyja praktyce i umacnianiu swojego związku z Dharmą. Również bardzo dobrze jest po prostu wyrażać dobre życzenia w tym czasie. Na koniec tego okresu przypada jedno z wielkich świąt buddyjskich - Ciotryl Dycien.

polski