Klasztor Bencien w Nepalu

Klasztor Bencien w Nepalu, „Benchen* Phuntsok Dargyeling Monastery”, kontynuuje tradycję tybetańskiego klasztoru Bencien w Kham, we Wschodnim Tybecie. Położony jest w pobliżu słynnej stupy Swayambhu w Katmandu.

Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w niewielkim domku zamieszkał tam Kjabdzie Tenga Rinpocze, wraz z kilkoma mnichami. Dzięki niezwykłej dobroci i aktywności Rinpoczego, w miejscu tym powstał po kilkunastu latach duży kompleks klasztorny. Na jego zabudowania składają się: starsza i nowsza świątynia, kwatery mnisie, duży dom gościnny, przyklasztorna szkoła podstawowa oraz bezpłatna klinika "Benchen Free Clinic".

Do klasztoru należy także kompleks budynków w Parpingu, wiosce usytuowanej godzinę jazdy od Katmandu. Znajduje się tam ośrodek trzyletnich odosobnień "Benchen Drubde Osal Ling", instytut wyższych studiów filozoficznych (sziedra), ośrodek odosobnień Njiguma i klasztor mniszek (w budowie).

Głową klasztoru Bencien jest jeden z największych mistrzów szkoły Karma Kagju, Jego Eminencja Sangje Njenpa Rinpocze. Klasztorem w Nepalu przez lata opiekował się Czcigodny III Kjabdzie Tenga Rinpocze, który mieszkał tu aż do swej śmierci w 2012 roku.


AKTUALNE INFORMACJE NA

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
donate donate
polski