Pierwszy raz u nas

Buddyzm tybetański i praktyka Czenrezika

Jeśli interesujesz się buddyzmem i właśnie sprawdzasz różne tradycje, aby zdecydować, która najbardziej Tobie odpowiada, praktyka Wadżrajany może być dla Ciebie zaskoczeniem.

Buddyzm tybetański, w którym dominują praktyki Wadżrajany, jest prawdopodobnie najbardziej kojarzącą się z religią formą buddyzmu. Jest wiele rytuałów, rozbudowany ołtarz, a nie tylko „praca z umysłem”, chociaż te praktyki również wykonujemy. Praktyka, która jest otwarta dla wszystkich chętnych i którą regularnie wykonujemy w grupie, to pudża Czenrezika.

Pudża to rytuał odprawiany, by połączyć się z prawdziwą naturą naszego umysłu, która jest symbolicznie wyrażona w postaci różnorodnych bóstw. Wyrażamy nasz szacunek do nich i modlimy się. W trakcie pudży śpiewa się lub recytuje tekst, powtarza mantry, medytuje i stwarza wizualizację.

Czenrezik jest uważany za uosobienie wielkiego współczucia wszystkich Buddów, które przejawia się w formie tego bóstwa. Jego czterema właściwościami są miłość, współczucie, radość i bezstronność. Kiedy wykonujemy medytację Czenrezika, rozwijamy w sobie te właściwości, pozwalamy im wypełnić nasz umysł, serce i ducha. Ta praktyka pozwala nam złączyć się z energią nieograniczonego współczucia, ze źródłem tego współczucia, a nawet samemu stać się jego źródłem.

Jeśli interesuje Cię udział w tej praktyce Wadżrajany, możesz po prostu przyjść wtedy, kiedy ją wykonujemy. Warto jednak, abyś umówiła/ umówił się na chwilę wyjaśnień przed praktyką.

Jeśli po prostu chciałbyś czegoś się dowiedzieć

Jeśli chcesz porozmawiać i dowiedzieć się czegoś o buddyzmie tybetańskim i tradycji Karma Kamtsang, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie jeśli skontaktujesz się z nami i umówisz na rozmowę. Możesz także wybrać dni, kiedy praktykujemy medytację wyciszonego spoczywania (szine po tybetańsku). W tym wypadku także możesz po prostu przyjść na praktykę, ale jeśli masz jakieś pytania, czy nie wiesz, co tak naprawdę będziemy robić, skontaktuj się wcześniej z nami.

Dobrą okazją do poznania buddyzmu tybetańskiego są wykłady naszych nauczycieli, które odbywają się co kilka miesięcy. Raz w roku odwiedza nas Sangter Rinpocze, dużo częściej mamy okazję gościć Lamę Rinczena, a sporadycznie innych nauczycieli z klasztoru Bencien.

Część praktyk, które wspólnie wykonujemy nie jest ogólnie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, ponieważ uczestnictwo w nich wymaga posiadania odpowiednich przekazów.

Gdy uznasz, że jest to coś dla Ciebie

Każdą zainteresowaną osobę zapraszamy na praktykę Czenrezika, szine i większość wykładów. Jednak jeśli chcesz głębiej praktykować to pierwszym krokiem na ścieżce buddyjskiej jest ceremonia przyjęcia Schronienia w Trzech Klejnotach. Przyjęcie Schronienia jest także niezbędne do otrzymania dalszych przekazów. Jeśli jesteś zdecydowana/ zdecydowany rozpocząć praktykę buddyjską, zwróć się do lamy z prośbą o więcej informacji i przeprowadzenie ceremonii Schronienia.

Kolejnym krokiem jest otrzymanie Abhiszeki. Jest to specjalny przekaz praktyki wadżrajany, który uprawnia do medytowania na danego Jidama, czyli bóstwo medytacyjne ucieleśniające doskonałe właściwości Buddy.

Wademekum uczestnika

Przychodząc do naszego Ośrodka znajdziesz się w gompie, miejscu medytacji i wykonywania praktyk religijnych. Znajduje się tu ołtarz i wizerunki Buddów oraz urzeczywistnionych mistrzów. Dlatego warto zachowywać się z pewną dozą szacunku.

  • Przede wszystkim staraj się zachować umiar w odsłanianiu różnych części ciała, nawet w gorący dzień.
  • Tradycyjnie, po wejściu do świątyni wykonuje się trzy pokłony w stronę ołtarza. Jednak jeśli nie masz Schronienia, nie musisz tego robić.
  • W lhakangu miejsca przygotowane są na podłodze, jednak jeśli nie możesz tak siedzieć, możesz skorzystać z krzeseł.
  • Jeśli bolą Cię nogi, możesz zmieniać pozycję, pamiętaj tylko, by nie wyciągać wyprostowanych nóg w stronę ołtarza czy Nauczyciela - w kulturze tybetańskiej jest to uważane za brak szacunku. Także brakiem szacunku będzie leżąca, półleżąca czy ogólnie niedbała poza.
  • Wedle tradycji tybetańskiej nie należy też przechodzić nad drugą osobą. Bądź czujny: kiedy widzisz, że ktoś Cię mija, cofnij nogę i zrób mu przejście.
  • Świątynia nie nadaje się na miejsce do flirtowania oraz wszystkiego, co się z tym wiąże.
  • Opuszczając świątynię nie wykonuj pokłonów - jest to uważane za niepomyślny znak.

AKTUALNE INFORMACJE NA

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
donate donate
polski